Venkovní rolety

Je dokázáno, že venkovní hliníková roleta je prvek bezpečnosti, soukromí a zároveň tepelného komfortu. Je výrazným pomocníkem před návštěvou nezvaných hostů, kde v kombinaci motoru a bezpečnostních závěsů znesnadňuje proniknutí do vašeho domu.

Zároveň Vás a vaše okna chrání před nepřízní počasí, ať jsou to kroupy, vichřice a poletující předměty. Může zabránit rozbití okna a zranění Vás a vašich blízkých střepy a poškození vnitřního vybavení domu. Výzkumy potvrdily, že rolety přináší zřetelnou tepelnou izolaci. Při spuštěných roletách je únik tepla u staré zástavby nižší o cca 40%. Také u oken dnešní generace nebo u nenáročných domů na energii zlepšují rolety tepelnou izolaci o cca 25%. A naopak zabraňuje přehřívání interiéru během letních dnů.

Venkovní rolety

Tyto výhody se zvyšují při centrálním řízení, ať kabelovém nebo bezdrátovém spolu v kombinaci s časovými spínacími hodinami a teplotními a slunečními čidly. V současnosti se zapojují do systému tzv. chytrých domů.

Hodnoty průstupu tepla

Roletové systémy jsou významným estetickým prvkem každého objektu. Nabídka jejich barevného provedení je velmi široká. Dodávány jsou v mnoha variantách imitace dřeva, kovů a mnoho plných barevných provedení. Je možné rolety lakovat do jakékoliv barvy vzorníku RAL.

Rolety je možné zkombinovat se síťkou proti hmyzu, kde ta je osazena v kastlíku, má společnou vodící lištu s roletou a je ovládána ručně.

Rozdělení rolet podle způsobu osazení na domě

  • Rolety předokenní - roleta je montována na rám okna, vodící lišty a kastlík jsou vidět.
  • Roleta v překladu VARIO Porotherm - schránka rolety je uložená v překladu a je vidět revizní klapka na spodku schránky i při zavřené roletě. Vodící lišty jsou namontovány na rámu okna a jsou vidět.
  • Roleta v překladu HELUZ - pancíř rolety je uložen v překladu, revizní klapka při stažené roletě není z exteriéru vidět. Vodící lišty jsou zapuštěny do fasády.

Rolety podle způsobu ovládání

Ručně ovládaná roleta

Roleta se ovládá pomocí provazu nebo textilní pásky, kde uživatel musí ručně roletu spouštět a vytahovat.

  • výhody - cena a jednoduchost
  • nevýhody - roleta je hlučná, životnost ovládání a celé rolety, ovládací provaz (páska) prochází skrz rám okna = porušení rámu a vytvoření tepelného mostu, nížší míra zabezpečení, nízký ovládací komfort

Elektricky ovládaná roleta

V roletě je umístěn elektropohon, který je možné ovládat pomocí tlačítka, dálkového ovládání, jejich kombinací nebo osazením do systému centrálního ovládání a tzv. chytrého domu.

  • výhody - komfort a jednoduchost ovládání, větší bezpečnost v kombinaci z bezpečnostními závěsy, nejdou přizvednout - dnes standardní osazení kvalitních rolet, prodloužená záruka na pohony až na 60 měsíců, delší životnost rolet vyplývající z plynulého chodu, variabilita ovládání
  • nevýhody - mimo výší ceny než za ruční ovládání a možnosti výpadku elektrické energie nejsou známy